More

  Yeni MacBook Pro ve iPad Pro, aynı 5nm çip teknolojisini kullanıyor

  Güvenilir analist Ming-Chi Kuo, bu yıl seri üretime giren yeni MacBook Pro’ların ve iPad’lerin yeni 3nm çip teknolojisini kullanmayacağına dair tahminini ikiye katlıyor. Kuo, bu cihazların “yeni” yonga setlerine sahip olacağını, ancak yine de 5nm üretim teknolojisini kullananların olacağını söylüyor.

  2022 MacBook Pro ve iPad Pro

  Apple’ın yeni iPad Pro ve MacBook Pro cihazlarında hangi çip teknolojisini kullanabileceği konusunda bazı analistler arasında anlaşmazlık çıktı. Bu ayın başlarında bir tedarik zinciri raporu, Apple ortağı TSMC’nin bu sonbaharda yeni 3nm yongaların üretimine başlayacağını ve bu yongaların bu yılın sonlarında yeni Mac’lerde piyasaya çıkacağını belirtti.

  Bu haftanın başlarında Kuo, yeni MacBook Pro modellerinin 2022’nin dördüncü çeyreğinde seri üretime gireceğini, ancak içinde 5nm yonga seti olacağını söyledi. Ko, bugün Twitter’da yaptığı bir takip gönderisinde bunun nedenlerini şöyle açıkladı:

  EMS, 2023’ün dördüncü çeyreğinde seri üretime girecek ürünler için en geç Ekim ayından itibaren bileşen satın almalı ancak 3nm yongalar Ocak 2023’e kadar mevcut olmayacak. Bu yüzden seriye girecek yeni MacBook Pro ve iPad Pro’yu düşünüyorum. 22’nin dördüncü çeyreğinde üretim, yeni 3nm işlemcileri benimseyecek, ancak pek olası değil.

  TSMC’nin 3nm çip üretim döngüsü yaklaşık 4 aydır, bu nedenle TSMC, Eylül ayından itibaren 3nm çiplerin seri üretimine başlayacağını söylese de, en erken sevk edilmesi Ocak 2023’e kadar sürecektir. Bu nedenle TSMC, 3nm’nin 1H23’ten elde edilen gelire katkıda bulunacağına dair rehberlik sağladı.

  Bir üretim sürecinin ölçeği kabaca bir çip üzerindeki transistörler arasındaki mesafeyi ölçer. İşlem boyutu küçüldüğünde, transistörler arasındaki boşluklar azalır. Bu genellikle daha enerji verimli bir tasarım ve daha yüksek performansla sonuçlanır.

  Bu nedenle, üretim süreçlerinin 5nm’den 3nm’ye düşürülmesi, Apple’ın tüm ürünlerinde kullandığı Apple Silicon yongalarının performansını ve verimliliğini artıracaktır. Buna, iPhone’un içindeki A serisi yongaların yanı sıra Mac ve iPad’in içindeki M serisi yongalar da dahildir.

  Apple’ın bu sonbaharda yeni MacBook Pro güncellemelerini gönderip göndermeyeceği hala net değil. Dördüncü çeyrek için planlanan seri üretimle, makinelerin bu yıl piyasaya çıkması muhtemel, ancak devam eden tedarik zinciri kesintileri nedeniyle 2023’e kadar bir gecikme göz ardı edilemez. Yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro güncellemelerinin piyasaya sürülmesi bekleniyor. neredeyse tamamen M2 Pro ve M2 Max’in ve dahili yongaların performansına odaklanın.

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba