More

  USB-C iPhone: en son haberler

  iPhone USB-C bir zamanlar imkansız görünmüş olabilir, ancak son söylentiler bunun aslında düşündüğünüzden daha erken olduğunu gösteriyor. Lightning konektörüne yönelik direnç ve düzenleyici kısıtlamaların ortasında, iPhone 15 ve iPhone 15 Pro’nun bu sonbaharda USB-C’ye geçmesi bekleniyor. Şimdiye kadar bildiklerimizle ilgili en son ayrıntılar için aşağıya gidin.

  Düzenleyici baskı Apple’ın elini zorluyor

  Apple’ın USB-C iPhone’u piyasaya sürerken tavrını değiştirmiş gibi görünmesinin birkaç nedeni var. Ancak, göz ardı edilmesi zor olan bir şey var, o da dünya çapında yaklaşan mevzuat.

  Birkaç yıl ileri geri gittikten sonra, Avrupa Birliği resmi olarak “ortak şarj portu” standardı üzerinde bir anlaşmaya vardı. 2024’ten itibaren, Avrupa Birliği’nin 27 ülkesinde satılan tüm akıllı telefonların şarj için USB-C kullanması gerekecek. Buna iPhone ve hatta AirPods gibi çevre birimleri dahildir.

  Apple, iPhone USB-C’yi zorunlu kılacak mevzuattan geri adım attı. Şirket, bu tür yasaların yeniliği engellediğini ve aslında daha fazla çevresel israfa yol açtığını savunuyor.

  Avrupa Birliği mevzuatını onayladıktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milletvekilleri desteklerini ifade ettiler. Pek çok kişi ABD’ye benzer bir yasayı geçirmesi çağrısında bulundu. Senatör Elizabeth Warren, bu çağrıyı bir gönderide yineledi. twittersöyleyerek:

  Tüketiciler, farklı cihazlar için her zaman yeni şarj cihazları satın almak zorunda kalmamalıdır. Her şeyi standartlaştırabiliriz — daha az maliyet, daha az güçlük ve daha az atıkla.

  Ekim ayının başlarında, Avrupa Birliği’ndeki mevzuat, Avrupa Parlamentosu’nda tam bir oylamanın ardından resmen kabul edildi. Yasa ezici bir çoğunlukla 602 lehte, 13 aleyhte ve 8 çekimser oyla kabul edildi. Yasaya göre, USB-C bağlantı noktası sunamayacak kadar küçük ürünler için istisnalar vardır.

  Son olarak, süreci tamamlamak için USB-C Yasası resmi olarak tescil edildi ve 27 Aralık 2022’de yürürlüğe girdi. Yasa gereği şirketlerin yeni akıllı tanıtımlarla zorunluluğa uyması için 28 Aralık 2024’e kadar süresi var.

  Bu, teknik olarak Apple’a USB-C düzenlemelerine resmi olarak uyması için 2025’e kadar süre verebilir, ancak beklenti, bunu bundan daha erken yapacaklarıdır.

  iPhone 15, USB-C kullanacak mı?

  Analist Ming-Chi Kuo ilk olarak 2019’da Apple’ın 2021’de portsuz bir iPhone piyasaya süreceğini tahmin etti, ancak bu meyve vermedi. Nedenini görmek kolay – kablosuz teknolojiler, Lightning veya USB-C gibi bir konektörü tamamen değiştirecek kadar güvenilir veya güçlü değil. Şarj hızları eskisi kadar yüksek değil, veri iletimi yavaş ve güvenilir değil ve tüketiciler tarafından benimsenmesi henüz gerçekleşmedi.

  Portsuz iPhone hala çalışma aşamasında ve Apple’da dahili olarak test edilen bir şey, ancak bu yıl veya önümüzdeki yıl halka sunulmasını beklemiyoruz.

  Lightning konektörü de yaşını göstermeye başlıyor. 2012’de iPhone 5 ile ilk kez tanıtıldığında, Apple’dan Phil Schiller onun “önümüzdeki on yılın modern orkestra şefi” olacağını söylemişti. Bu duyurunun üzerinden on yıl geçti ve Lightning, şarj hızları ve veri aktarım hızları gibi konularda USB-C’yi açıkça takip ediyor.

  Bu da bizi bugün bulunduğumuz yere getiriyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz Mayıs ayında bu yıl çıkacak iPhone 15’in şarj ve veri aktarımı için bir USB-C bağlantı noktasına sahip olacağını tahmin etmişti. Bu rapor sonunda tarafından onaylandı BloombergiPhone 15’in gelecek yıl bir USB-C bağlantı noktasına geçebileceğini de söyledi.

  Bir röportajda, Apple’ın baş pazarlama sorumlusu Greg Joswiak, Apple’ın AB mevzuatına uymaktan başka seçeneği olmadığını söyleyecek kadar ileri gitti ve USB-C’li bir iPhone’un er ya da geç geleceğini etkili bir şekilde doğruladı.

  Sonunda, 9to5Mac iPhone 15 ve iPhone 15 Pro’dan özel olarak CAD dosyaları aldı ve cihazlarda Lightning yerine bir USB-C bağlantı noktası olduğunu doğruladı. Bu, Twitter’da sızdırılan diğer iPhone 15 görüntüleri tarafından da doğrulandı.

  İlginç bir şekilde, bir rapor, Apple’ın iPhone aksesuarları ekosistemi üzerinde bir dereceye kadar kontrolü elinde tutabilmesinin yollarını aradığını söyledi. Bu rapor, iPhone 15’in USB-C bağlantı noktasının Apple tarafından onaylanan kablolarla sınırlı belirli özellikler içerebileceğini belirtti. Ancak bu başka hiçbir kaynak tarafından doğrulanmadı.

  USB-C iPhone, pek çok tüketiciyi, özellikle de USB-C kullanan bir iPad veya Mac’e sahip olanları kesinlikle mutlu edecektir. Bununla birlikte, çok sayıda iPhone kullanıcısıyla, Apple, USB-C’ye geçmek nihayet doğru karar olsa ve çok gecikmiş olsa bile, iPhone’un şarj konektörünü değiştirdiği için şüphesiz eleştirilerle karşı karşıya kalacak.

  fırsatı takip et: twitterVe Instagram ve Mastodon

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba