More

  MacBook tasarım değişiklikleri, Vietnam üretimine olanak tanır

  MacBook’un tasarımındaki değişiklikler, ilk kez Vietnam’daki makinelerin montajını pratik hale getirdi. Ülkede şu ana kadar sadece iPad ve AirPod üretildi.

  Hareket, Apple’ın bir üretim merkezi olarak Çin’e bağımlılığını azaltmak için kademeli çabalarının bir devamı niteliğinde…

  arka plan

  Apple’ın şirketin FATP olarak adlandırdığı son montaj, test ve paketleme için Çin’e bel bağlamasıyla ilgili sorun, yıllardır giderek daha belirgin hale geliyor. Sorunu ilk olarak 2017’de vurgulamaya başladık.

  Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve buna görece zayıf tepki, meseleyi daha da acil hale getirdi. Mart ayında, Çin tarafından cesaretlendirilmenin tehlikeleri konusunda uyarmıştık. Bu görüş başka yerlerde de yankılandı ve Temmuz ayında hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Birleşik Krallık güvenlik servisleri, Çin’in Tayvan’ı olası bir işgali konusunda benzeri görülmemiş bir ortak bildiri yayınladı.

  Çin, daha sonra analiz edilen ve ada abluka tatbikatları olduğu anlaşılan Tayvan Boğazı’nda gerçek atışlı askeri tatbikatlar yaptığında işler daha da gerginleşti. Pekin, daha önce göz ardı edilen kuralları uygulamaya başladığında Apple için işleri daha da karmaşık hale getirdi.

  Son olarak, Çin’in Sıfır COVID-19 politikasındaki ısrarı, tecrit sonrası tecritlere yol açarak üretim için büyük zorluklar yaratıyor.

  Genel olarak, Apple’ın mümkün olduğu kadar çok üretimi Çin dışına taşıma ihtiyacı hiç bu kadar büyük olmamıştı.

  MacBook tasarım değişiklikleri, Vietnam üretimine olanak tanır

  Apple için en büyük zorluk, Çin’de bulunan devasa tedarik zinciri altyapısıydı. Bu başka bir yerde bulunmaz, bu da çok sayıda bileşenin başka bir yerde montajına izin vermek için denizaşırı ülkelere gönderilmesi gerekeceği anlamına gelir.

  Ancak mevcut MacBook Air ve MacBook Pro modelleri çok daha modüler bir tasarıma sahiptir, bu da geçmişe kıyasla çok daha az bileşenin şarj edilmesi gerektiği anlamına gelir. Artık anakarta entegre edilmiş pek çok öğeyle, montaj eskisinden çok daha basit bir iştir.

  Nikki Asya Raporlar, Apple’ın Vietnam’da hem MacBook hem de Apple Watch’un montajını düzenlemeyi planladığını ve muhtemelen bunu HomePod’un takip edeceğini gösteriyor.

  Apple, Vietnam’da ilk kez Apple Watch’lar ve MacBook’lar yapmak için görüşmelerde bulunuyor ve ABD’li teknoloji devi üretimi Çin’den uzaklaştırarak çeşitlendirmeye çalışırken, Güneydoğu Asya ülkesi için bir başka galibiyete işaret ediyor.

  Konu hakkında doğrudan bilgiye sahip üç kişinin Nikkei Asia’ya verdiği demeçte, Apple tedarikçileri Luxshare Precision Industry ve Foxconn, cihazı ilk kez Çin dışında üretmek amacıyla Kuzey Vietnam’da Apple Watch üretimini test etmeye başladı. […]

  İki kaynağın söylediğine göre Apple, MacBook cephesinde tedarikçilerden Vietnam’da bir pilot üretim hattı kurmalarını istedi. […] Durum hakkında birinci elden bilgi sahibi olan bir kişi, “MacBook bileşenleri artık geçmişe göre daha modüler ve bu da Çin dışında dizüstü bilgisayarların üretilmesini kolaylaştırıyor” dedi.

  Nikki Apple’ın Vietnamlı tedarikçilerinin sayısını 2018’de 14’ten bugün en az 22’ye çıkardığını söylüyor.

  Zorluklar devam ediyor. Kaynaklar, MacBook montaj maliyetlerinin Vietnam’da Çin’dekinden daha yüksek olduğunu ve bu kadar küçük, dolu bir alana bu kadar çok bileşeni sıkıştırma ihtiyacı nedeniyle Apple Watch’u monte etmenin teknik olarak zor olduğunu belirtiyor.

  Ancak ülkenin teknoloji sektörü, yalnızca Apple tarafından değil, aynı zamanda benzer nedenlerle üretimi oraya taşımak isteyen diğer teknoloji devleri tarafından motive edilerek yeteneklerini geliştiriyor. Rapor, Amazon, Dell ve Google’ın Vietnam’da üretim operasyonları kurduğunu söylüyor.

  Fotoğraf: iFixit, M2 MacBook Air’i parçalarına ayırıyor

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index