More

  MacBook Pro sahne aydınlatması davaları reddedildi; Yasa ihlali yok

  Apple’a karşı sözde MacBook Pro sahne ışığı davasıyla ilgili bir toplu dava tartışması, Apple’ın tasarım kusurunu ifşa etmek için yasal bir yükümlülüğü olmadığına karar veren mahkeme reddedildi.

  Önceki bir mahkeme, Apple aleyhindeki davanın bir kısmını onadı, ikinci bir davayı reddetti…

  MacBook Pro sahne ışığı sorunu

  2016-2018 MacBook Pro modellerinin bazı sahipleri, ekranlarında bir süre kullanımdan sonra ortaya çıkan iki parçalı bir sorun bildirdiler.

  İlk belirti, ekranın alt kısmında sahne aydınlatmasını anımsatan dengesiz arka ışıktır – bu nedenle Sahne Aydınlatması takma adıdır. Daha sonra, bazıları arka ışığın tamamen başarısız olduğunu bildirdi.

  iFixit, sorunun Apple’ın MacBook Pro’nun Touch Bar modellerinde yaptığı bir tasarım değişikliğinden kaynaklandığını tespit etti.

  Şirket, sorunun Apple’ın önceki nesil MacBook Pro modellerinde kullanılan daha kalın teller yerine çok daha ince şerit kablolar kullanmasından kaynaklandığını söylüyor.

  Mevcut nesil MacBook Pro dizüstü bilgisayarlar, ekranı Touch Bar’ın altındaki ekran kontrol paneline bağlamak için esnek şerit kablolar kullanır. Bu kablolar, bir çift yaylı kapakla sabitlendikleri ve dizüstü bilgisayarın her açılışında ve kapanışında bükülme gerilimine maruz kaldıkları yerde kartın etrafına sarılır. Görünüşte kısa bir süre içinde, bu kablolar yorulmaya ve yıpranmaya başladı. Arka ışık kablosu genellikle tetiklenen ilk kablodur, bu da rezil “sahne ışığı” semptomunu tetikler ve sonunda dizüstü bilgisayar yaklaşık 40 dereceden fazla açıldığında tamamen dışarı çıkar.

  İlk çıktığında tasarımı oldukça iyi görünüyordu. Ama her zaman olduğu gibi şeytan ayrıntıda gizlidir. Apple, önceki tasarımlarda kullanılan ve menteşenin etrafına sarılmak yerine içinden geçirilebilen daha ince tel kablolar yerine ince, dayanıksız esnek kabloları seçti ve bu da sık sık açılıp kapanmaların neden olduğu baskıyı hafifletmeye yardımcı oldu.

  iFixit, normalde kendin yap onarımı olarak yapılırsa yedek bir şerit kablonun yalnızca 6 ABD dolarına mal olacağını söyledi. Ancak ekran aksamının şerit kablo kısmını Apple yaptığı için değiştirilemez, bu da 600 ABD Doları tutarında tamamen yeni bir ekran birimi gerektirecektir.

  Apple, 2016 13 inçlik modeller için bir hizmet programı sunarak yanıt verdi, ancak garip bir şekilde 15 inçlik modeller için değil.

  sınıf eylemi

  15 inçlik model ücretsiz onarım programı kapsamında olmadığı için, Apple’ın müşterilere kusurlu tasarım hakkında bilgi vermeden tasarımı satmaya devam etmekle suçlandığı bir toplu dava açıldı.

  Bir yargıç, Apple’ın sorunu müşterilerden etkili bir şekilde gizlediğinin iddia edilemeyeceğine karar verdi, ancak müşterileri bilgilendirmenin ihmal edilmesinin “sahte ihmal” anlamına gelebileceği gerekçesiyle davanın ilerlemesine izin verdi.

  ama, Açıkçası elmalar Raporlar, bir mahkemenin artık Apple’ın bu sorunu ifşa etme konusunda yasal bir yükümlülüğü olmadığına karar verdiğini gösteriyor.

  Apple, Ninth Circuit’in Perşembe günü şirketin kusuru ifşa etme yükümlülüğü olmadığını söylemesinin ardından, kusurlu olduğu iddia edilen MacBook Pro ekranlarıyla ilgili potansiyel bir toplu davayı yeniden canlandırmak için yapılan itirazı reddetti.

  2016’dan sonra piyasaya sürülen MacBook Pro modellerinin çok kısa kablolarla tasarlandığını ve sonunda normal aşınma ve yıpranmayla bozulduğu iddia ediliyor. Davacılar, Kaliforniya Tüketici Yasal Tazminat Yasası ve Haksız Rekabet Yasası’nın ihlal edildiğini iddia ettiler.

  Davalar ayrıca ortak hukuk teorisi kapsamında hileli gizleme ve Washington, Florida, New Jersey, Michigan, Alaska, Missouri, Massachusetts ve Teksas’ta hileli ticaret yasalarının ihlal edildiğini iddia etti.

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Roborock Q5+ robotik vakum

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba