More

  MacBook Pro çalışanları fabrika dışında – üç neden

  MacBook Pro çalışanlarının Şanghay’daki Quanta fabrikasında bariyerleri aşıp korumalarla boğuştuğunu gösteren video görüntüleri açıldıktan sonra daha fazla ayrıntı ortaya çıktı.

  İşçiler için son derece kısıtlayıcı “kapalı devre” üretim uygulamalarından duyulan hayal kırıklığı ana sorun olsa da, diğer iki faktörün rol oynadığı görülüyor…

  arka plan

  Dünyadaki çoğu ülkenin aksine Çin, COVID-19’u kendi sınırları içinde tamamen ortadan kaldırmaya çalışıyor. Birkaç enfeksiyon bile çok kısıtlayıcı tecritlere yol açar ve çoğu iş yeri ve okul kapalıdır. Gıda alışverişi bile kontrol altında.

  Quanta, “kapalı döngü” üretim sistemiyle diğer Apple tedarikçileri ve daha fazlasıyla ortaklaşa çalışır. Bu yaklaşıma, ilk COVID-19 salgını sırasında Wuhan’da öncülük edildi ve birçok karantinanın olduğu Şangay’da yaygın olarak kullanıldı.

  Ortalama kapalı döngü üretimi:

  • Şirketler tüm kampüs içinde yurt konaklaması sağlamaktadır.
  • İşçiler, genellikle bir ay olmak üzere uzun süreler boyunca kampüste kalırlar.
  • Sahada negatif test yapılmadan kimse fabrikaya girip çıkmıyor
  • Girmeye çalışırken testi pozitif çıkan herkes karantina merkezine gönderiliyor

  Ailesini ve arkadaşlarını haftalarca göremeyen işçiler için bu açıkça zor.

  İşçi devriminin ardındaki üç faktör

  Kapalı devre üretimler en iyi zamanlarda zorlayıcı olsa da, Quanta üretim alanları ve yatakhaneler arasındaki erişimi kısıtlayarak daha sıkı koşullar uygulamış gibi görünüyor.

  Vardiyalar arasında dinlenen işçilere, dinlenmek için yurtlarına dönmelerine izin verilmediği bildirildi. Görünüşe göre Quanta onlara tesisin üretim alanı içinde kalmalarını söylemiş. Bunun nedeni henüz bilinmiyor.

  İşçilerin barikatları aşıp gardiyanlarla kavga etmesinin arkasında bu ek kısıtlamanın yarattığı hayal kırıklığı olduğu söylendi. Ancak asıl sebep bu gibi görünse de, İşle ilgilenen İki ek faktör olduğunu gösterir.

  Birincisi, yaralanma korkusu. Kampüse girmeye çalışırken testi pozitif çıkan işçiler, testi negatif çıkana kadar karantina merkezine gönderiliyor. Bu işçilerden bir grup işe dönecekti ve fabrika içindeki bazı işçilerin karantinadan salıverilmeleri için tarama sürecine güvenmedikleri söylendi.

  Tayvanlı haber kaynakları USTV ve UDN’ye göre, bazıları karantina merkezlerinden dönen işçilerin enfeksiyon kapmasından endişe duyduklarını söyledi.

  İkincisi, bazıları tesis içinde herhangi bir enfeksiyon salgınının tamamen kapanmasına yol açacağından ve orada ayrılan sürenin sonunda olsalar bile kimsenin dışarı çıkmasına izin vermeyeceğinden korkuyordu. Bu, tatillerinde bile aileleriyle evde kalamaz hale gelmelerine neden olabilir.

  MacBook Pro üretim kesintileri

  İşçiler için koşullar daha iyi olsa da, MacBook Pro üretiminin kesintiye uğramasıyla ilgili endişeler de artıyor. Geçen hafta belirttiğimiz gibi:

  ekonomik günlük Quanta fabrikasının kesinti nedeniyle yalnızca yaklaşık %30 kapasiteyle çalıştığını ve işler sakinleştiğinde bile %50’den daha iyi performans göstermesini beklemediğini söylüyor.

  Bu, muhtemelen aylardır süren MacBook Pro siparişlerindeki gecikmeyi uzatacaktır. Daha dün, Apple’ın okuyucularımızdan bazılarına Şubat siparişlerindeki gecikmeleri bildiren bir e-posta gönderdiğini fark ettik. Bazılarına, cihazlarının sipariş verildikten yaklaşık beş ay sonra, Temmuz ayına kadar gönderilmeyeceği söylendi.

  Bu gecikmedeki herhangi bir artış, müşterilerin MacBook Pro modellerinin gelmesi için yarım yıl beklemesine neden olabilir.

  İşle ilgilenen Şangay’daki Quanta fabrikasının dünya çapındaki MacBook Pro üretiminin yaklaşık %20’sinden sorumlu olduğunu ve bunun normalde oradaki 40.000 çalışanın aksine başlangıçta yalnızca 2.000 çalışanla çalıştığını söylüyor. Birkaç hafta içinde %50’yi hedeflerken, bu olay – ve şehir içinde artan enfeksiyon seviyeleri – şimdi hedefi iddialı gösteriyor.

  resim: Çılgın Kullanışlı / Unsplash

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index