More

  iPhone, iPad ve Mac nasıl yedeklenir

  Bugün 31 Mart Dünya Yedekleme Günü – cihazınızın yedeklerini kontrol etmeniz için iyi bir hatırlatma. Yüksek kaliteli Apple ürünlerinde bile düzenli olarak yedekleme yapmak önemlidir. Hiçbir cihaz her zaman kusursuz çalışmaz ve yedekleme kritik olduğunda cihaz arızası dışında birçok senaryo vardır. Yerleşik ve üçüncü taraf seçenekleri, paylaşılan Time Machine ve NAS yedeklemeleri ve daha fazlası ile iPhone, iPad ve Mac’i yedeklemek için 8 ipucuna ve püf noktasına bakalım.

  En azından, önemli bilgilerinizin en az bir yedek kopyasına sahip olmak önemlidir, ancak iki veya daha fazla kopya idealdir. Tam olarak korunmak için, verilerinizin en az bir yedeğini tesis dışında (bir bulut hizmetiyle, bir banka kasasında, bir arkadaşınızın evinde vb.) almak istersiniz.

  Aşağıda, iCloud ve Mac gibi ücretsiz yerleşik seçeneklerin yanı sıra daha gelişmiş çözümler de dahil olmak üzere tüm Apple aygıtlarınızı yedeklemenin 8’den fazla yoluna bakacağız. Hepsini biliyor musun?

  iPhone, iPad ve Mac’i yedeklemek için ipuçları ve püf noktaları

  iPhone ve iPad yedekleme

  iCloud

  iOS/ıpados aygıtınızı yedeklemenin en basit yolu iCloud’u kullanmaktır. Cihazınıza bir şey olursa veya yükseltirseniz, bir iCloud yedeklemesiyle her şeyi geri yüklemek kolaydır.

  iCloud yedekleme ayarlarınızı şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

  1. iPhone, iPad ve iPod touch’ınızda şu adrese gidin: Ayarlar uygulaması
  2. adınıza tıklayın üstte ve seçin iCloud
  3. şimdi tıklayın iCloud yedeklemesi
  4. Anahtar düğmesine basın Zaten orada değillerse iCloud yedeklemelerini açmak için
  5. Son başarılı iCloud yedeklemesini “Şimdi Yedekle” düğmesinin altında görebilirsiniz.
  iPhone iCloud'a nasıl yedeklenir

  Bir kez iCloud’a yedeklendi Açıkken iPhone, iPad veya iPod touch’ınız şarj olduğunda, Wi-Fi’ye bağlandığında ve ekran kilitliyken otomatik olarak yedeklenir. Ayrıca, yukarıda açıklanan geçiş düğmelerini kullanarak bir iCloud yedeğinizin ne olduğunu gözden geçirmek de iyi bir fikirdir.

  Dikkat etmeniz gereken bir şey, iCloud depolama alanınızın bitiyor olmasıdır. Apple ücretsiz olarak 5 GB içerir, ancak bu çok da uzak değildir. Apple, ayda 0,99 ABD Doları karşılığında 50 GB ve ayda 9,99 ABD Doları karşılığında 2 TB’a kadar sunuyor. Apple One paketinin size biraz para kazandırıp kazandırmayacağını da kontrol etmeye değer olabilir.

  Ayarlar > iCloud altında, Depolamayı Yönet’e dokunun. Şimdi Depolama Planını Değiştir’i görmeli, bunu seçmelisiniz ve kullandığınız mevcut planı ve yükseltme seçeneklerini görmelisiniz.

  Apple Watch Yedeklemeleri

  Apple Watch yedeklemeleri, iCloud iPhone yedeklemeleri ile otomatik olarak yapılır. Apple Watch’unuzun iPhone’unuzla eşlemesini kaldırdığınızda da yedeklenirler. Şu anda, Apple Watch’u iPhone’da olduğu gibi manuel olarak yedeklemenin bir yolu yoktur.

  Mac’inizle iOS cihazlarını yedekleyin

  iPhone, iPad veya iPod’unuzu Mac’inizle yedeklemek kolaydır, ancak bu, onu prize takmayı hatırlamanız gerektiği anlamına gelir. Buradaki bir avantaj, iOS yedeklemelerinizin de Mac yedeklemelerinizle (Time Machine vb.) birlikte kaydedilecek olmasıdır.

  1. Lightning – USB Kablosunu kullanarak cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın.
  2. İstenirse, “Bu Bilgisayara Güven” seçeneğini seçin.
  3. macOS Catalina ve sonraki sürümlerinde bir Finder penceresi açın
   • macOS Mojave ve önceki sürümlerinde iTunes’u açın (PC için aynısı)
  4. Sol kenar çubuğunda iPhone’unuzu bulun ve tıklayın (iTunes’da oynatma kontrollerinin sol üst tarafında)
  5. Ekranın ortasında, simgesine dokunun. Şimdi bir yedekleme yapın
   • Yedeklemenizin durumunu kenar çubuğundan kontrol edebilirsiniz.
  6. Bağlantısını kesmeden önce iPhone’unuzun yanındaki çıkar düğmesine tıklayın
  7. Ayrıca, bağlıyken tüm iPhone/iPad/iPod verilerinizi Mac’inize yedeklemek için ekranın ortasındaki varsayılan yedekleme ayarlarını (aşağıda gösterildiği gibi) değiştirebilirsiniz.
  iPhone iPad Mac Yedekleme - Mac ile Yedekleme

  Üçüncü taraf seçenekleriyle iPhone ve iPad’i yedekleyin

  Mac/PC için iMazing, iOS aygıtınızı Finder/iTunes kullanarak yedeklemenin popüler alternatiflerinden biridir. Mesajları kaydetme ve dışa aktarma, zil seslerini yönetme ve daha ayrıntılı yedekleme ayarları gibi gelişmiş kontrollere sahip olursunuz. iMazing, 3 cihaz için ömür boyu lisans için 60 ABD dolarından başlayan ücretsiz deneme sunar ve ayrıca yılda 65 ABD doları karşılığında sınırsız cihaz seçeneğiyle kullanılabilir.

  iOS cihazları için harici sürücüler

  iPhone, iPad ve iPod touch’ınızı yedeklemek için başka bir kullanışlı seçenek de SanDisk iXpand cihazları gibi Lightning/USB-C flash sürücüleri kullanmaktır.

  iPhone, iPad ve iPod touch'ınızı SanDisk iXpand Luxe ile yedekleyin

  iXpand cihazları, her taktığınızda fotoğrafları, kişileri ve daha fazlasını otomatik olarak yedeklemelerine olanak tanıyan bir iOS uygulaması kullanır. Bu cihazları kullanarak verilerinizi manuel olarak da yönetebilirsiniz. USB-C bağlantı noktasına sahip bir iPad Air veya Pro’nuz varsa, Dosyalar uygulamasını kullanarak bunu harici depolama olarak kullanabilirsiniz.

  Daha

  Diğer seçenekler arasında hücresel operatörünüzdeki uygulamalar ve Dropbox, Box, Google ve daha fazlası gibi diğer üçüncü taraflar yer alır. Bununla birlikte, üçüncü taraf uygulamalar genellikle iCloud, Mac/PC veya yukarıda belirtilen diğer seçenekleri kullanma gibi tamamlanmış yedeklemelere sahip değildir.

  mac yedekleme

  Zaman makinesi

  Bu, Mac’inizin yedeklendiğinden emin olmanın en kolay yollarından biridir. Time Machine, macOS’ta yerleşiktir ve bağlı bir sürücüyle son 24 saat için saatlik yedeklemeler, geçen ay için günlük yedeklemeler ve son yıl için haftalık yedeklemeler oluşturur.

  Seagate ve Western Digital’den 1TB harici diskleri yaklaşık 50$’a bulabilirsiniz. En hızlı SSD’lerin fiyatları genellikle 100 doları aşar ve en hızlı harici depolama – Thunderbolt 3/4 sürücüleri en pahalı olanlardır.

  Mac’inizle ilgili bir sorununuz varsa ve verilerinizi geri yüklemeniz gerekiyorsa, bir Time Machine yedeklemesini kullanarak her şeyi geri yükleyebilir veya tek tek dosyaları geri yüklemek için Mac’inizdeki Time Machine uygulamasına gidebilirsiniz.

  1. Harici bir sürücüyü ilk kez bağladığınızda macOS, onu Time Machine ile kullanmak isteyip istemediğinizi sormalıdır.
  2. Time Machine ayarlarını manuel olarak yapmak için şuraya gidin: Sistem ayarları > genel > Zaman makinesi (Veya menü çubuğundaki simgeye tıklayın > Time Machine ayarlarını aç)
  3. Otomatik Olarak Yedekle’nin yanındaki kutuyu işaretlediğinizden emin olun ve ayrıca zaten yoksa, hızlı erişim için menü çubuğundaki Time Machine simgesini kullanışlı hale getirin.
  4. Yeni bir yedek sürücü eklemek için Disk Seç’e tıklayın (birden çok disk kullanabilirsiniz)
   • Halihazırda bağlı birden fazla diskiniz varsa, “Yedekleme Diski Ekle veya Kaldır…” seçeneğini tıklayın.
  5. Menü çubuğundaki Time Machine widget’ı ile manuel olarak bir yedekleme başlatabilir, en son kopyanızı görebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.
  Mac Time Machine adımları nasıl yedeklenir

  Time Machine ağındaki paylaşılan yedeklemeler

  Paylaşılan klasör için Mac Time Machine yedeklemelerini ayarlayın

  Aileler veya küçük işletmeler için Time Machine yedeklemelerini kolaylaştırmanın harika bir yolu, Time Machine ağında paylaşılan bir yedekleme klasörü oluşturmaktır.

  Bu özellik, macOS’te bulunur ve ücretsizdir ve Mac’inizi, diğer Mac’lerin yedeklerini kaydedebileceği Paylaşılan klasörü barındırmak için kullanmanıza olanak tanır.

  Bunun nasıl ayarlanacağına ilişkin adım adım ayrıntılar için eksiksiz kılavuzumuza göz atın:

  NAS ile Time Machine yedeklemesi

  Time Machine ile otomatik olarak yedekleme yapmanın başka bir yolu da Ağa Bağlı Depolama (NAS) aygıtı kullanmaktır. Buradaki ana avantajlardan bazıları, daha gelişmiş seçenekler ve daha fazla esneklik içerir.

  Üçüncü taraf otomatik Mac yedeklemeleri

  Karbon kopya klonlayıcı

  Daha fazla kontrol ve gelişmiş seçenekler sunan yedeklemeler için Time Machine kullanmaya bir alternatif arıyorsanız, Carbon Copy Cloner iyi bir seçenektir. Bir zamanlamaya göre otomatik veya manuel olarak çalışacak bir dizi yedekleme işi oluşturabilirsiniz. Ayrıca, diğer Mac’lerinize ek olarak Mac’inizi de harici sürücülere yedeklemeyi seçebilirsiniz.

  Carbon Copy Cloner, evinizdeki tüm Mac’ler için tek seferlik 49,99$ karşılığında satın alınabilir. Ayrıca 30 günlük deneme sürümü ile ücretsiz olarak test edebilirsiniz.

  geri tepme

  Backblaze muhtemelen Mac (ve diğer platformlar) için en popüler otomatik bulut yedekleme hizmetidir. Planlar, sınırsız veri için cihaz başına aylık 7 ABD dolarından veya yıllık 70 ABD dolarından başlar. Bu, Mac’inizin iş yeri dışında yedeklendiğinden emin olmanın kolay bir yoludur.

  Backblaze harika bir sicile sahiptir ve plan için ödeme yapmadan önce denemek isterseniz 15 günlük bir deneme sunar.

  Manuel yedekleme

  Elbette, önemli verilerinizi harici sürücülere sürükleyip bırakarak veya iCloud Drive, Dropbox, Google Drive vb. bulut hizmetleriyle her zaman manuel olarak yedekleyebilirsiniz. Ancak bu, birincil yedekleme stratejiniz olarak kullanmak için genellikle harika bir seçenek değildir, çünkü bunu düzenli olarak yapmayı hatırlamanız gerekir ve muhtemelen tüm verilerinizi içermeyecektir.

  Daha fazla 9to5Mac öğreticisi okuyun:

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun