More

  Google Chrome yeniden tasarım materyali şekillenmeye başlıyor [Gallery]

  Son birkaç aydır Google, Windows, Mac ve Chromebook’ta Chrome’u “güncellemek” için çalışıyor. Chrome’un 2023 için Materyal Siz tabanlı yeniden tasarımı tamamlanmak üzere göründüğünden, çabalar sonuç veriyor gibi görünüyor – kendiniz görün.

  Android için Chrome, Material You’nun piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelecek şekilde önemli bir yeniden tasarım alırken, tarayıcının masaüstü sürümü, 2018’deki yeniden tasarımından bu yana nispeten değişmeden kaldı – kenar çubuğu gibi daha yeni özellikler verin veya alın. Yılın başında Google’ın, öğelerinizi masaüstüne getirmek amacıyla Chrome’un 2023 tasarımını “yenileme” üzerinde çalıştığını öğrendik.

  O sırada çok sınırlı bir önizleme çalıştırabildik, ancak o zamandan beri Chrome ekibi yeniden tasarlamak için büyük çaba sarf etti. Şirketin bu güncellemeyi başlatması için birçok harika fırsattan biri olan Google I/O ile, Chrome’un yakın gelecekte nasıl değişebileceğine bir göz atalım.

  En belirgin değişiklik, artık daha kalın olan adres çubuğu veya Chrome’un dediği gibi “çok amaçlı adres çubuğu”. Bu arada, geçerli sayfanın URL’si daha küçük bir yazı tipinde görünürken, her iki taraftaki simgeler artık daha büyüktür. Adres çubuğu alanında ayrıca “maddi” metaforunu satmaya yardımcı olan küçük bir ayrıntı olan kavisli kenarlar vardır.

  Daha önce geçerli URL’nin solunda görünen ve bir sitede HTTPS üzerinden güvenli bir şekilde gezindiğinizi belirtmek için kullanılan asma kilit simgesi, anahtarı belirten bir simgeyle değiştirilmiştir. Bu değişiklik, çerez ayarlarınızın ve web izinlerinizin orada olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Güvenli olmayan bir siteye göz atıyorsanız, renkli bir slaytta olağan “Güvenli Değil” uyarısı görünür.

  Öte yandan, yer işareti koyduğunuz bir sayfadaysanız, çok amaçlı adres çubuğundaki yıldız simgesi normal mavi tonu yerine eşleşen bir renk kullanır. Aynı şekilde, hangi otomatik tamamlama önerisinin seçildiğini belirtmek için kullanılan mavinin gölgesi de şablonunuzu takip edecek şekilde değiştirildi.

  Simgeler konusunun başka bir yerinde, tüm Chrome simgeleri daha kavisli kenarlar gösterecek şekilde güncellendi. Tarayıcının sağ üst köşesindeki üç noktalı menü de, hemen hemen her seçeneğin yanına simgeler içerecek şekilde elden geçirildi ve ihtiyacınız olanı bir bakışta bulmanızı biraz daha kolaylaştırdı. Açılır menülerin çoğu, köşelerde daha belirgin bir eğriye sahip olacak şekilde ayarlandı.

  Sekme çubuğuna gelindiğinde, ayırıcılar artık daha açık renklidir. Daha önce, bir arka plan sekmesinin üzerine geldiğinizde, o anda seçili olan sekmeninkine benzer bir düzen görüyordunuz; Bu yuvarlak bir dikdörtgen ile değiştirilmiştir. Büyük ölçekte, yeniden tasarımın bu kısmı, Masaüstü için Chrome’u, Android tabletler ve katlanabilir cihazlarda Chrome için benzer bir değişiklikle uyumlu hale getiriyor.

  Tarayıcının sağ üst köşesinde, yeni bir sekme açmak veya (çok fazla) sekmede arama yapmak için kullanılan düğmeler artık daha parlak ve bu da bunların fark edilmesini biraz kolaylaştırıyor. İşin garibi, Yeni Sekme düğmesi bir daire, Sekme düğmesi ise dairesel bir kare içinde. Yeni sekme sayfası da biraz elden geçirildi, kısayolları iki satırda organize bir gruplama yerine, mümkünse tek bir satırda görünecek şekilde hareket ettirdi.

  Genel olarak Google, Chrome’a ​​öğe eklemenizi bir “güncelleme” olarak tanımlayarak bunu başarmış görünüyor çünkü bu, Chrome için büyük bir revizyon değil. Tarayıcıyla ilgili her şey hala tanıdık ve olmasını beklediğiniz yerde olmalı. Google, tarayıcısına yeni tasarım diline uyması için yeni bir kat boya verdi.

  Bununla birlikte, Google’ın bu yeniden tasarım için henüz açıklanmayan daha cesur planları olabilir. Google bu “güncellemeyi” bu yıl resmi olarak açıklayana kadar hiçbir şey nihai olarak kabul edilmemelidir.

  Chrome malzeme yeniden tasarımı nasıl etkinleştirilir?

  Resmi olarak piyasaya sürülmeden önce Chrome’un yeniden tasarımını kendiniz denemekle ilgileniyorsanız, şanslısınız demektir. Tek yapmanız gereken chrome://flags menüsünde birkaç özelliği daha etkinleştirmek. Şu anda, bu bayrakların çoğu yalnızca Chrome’un beta sürümlerinde mevcuttur ve tasarımın en son yinelemesini görmek için Chrome Canary kullanmanız gerekir.

  • Chrome 2023 güncellemesi
  • Chrome WebUI 2023 güncellemesi
  • Omnibox CR 2023 Aksiyon Yongaları
  • Çok amaçlı adres çubuğunun genişletilmiş durumunun renkleri
  • Çok amaçlı adres çubuğunun genişletilmiş durumunun yüksekliği
  • Kutunun genişletilmiş kasa şekli çok yönlüdür
  • Çok amaçlı adres çubuğunun genişletilmiş durumu simgeleri belirtir
  • Çok amaçlı adres çubuğu için katı hal simgeleri
  • Chrome Yenileme 2023 Mac Yazı Tipi Yumuşatma – (Yalnızca Mac)

  Yeniden tasarım hala geliştirme aşamasında olduğundan, bayrak listesi önümüzdeki haftalarda değişebilir. “23” için arama yapmak, aşağıda gösterildiği gibi en alakalı işaretleri getirmelidir.

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba