More

  Chrome’un yeni WebGPU’su ‘web grafikleri için yeni bir şafak’ vaat ediyor

  Yıllar süren geliştirmenin ardından, WebGPU adlı yeni bir web grafik API’si yakında Chrome’da ve hem masaüstü hem de mobil platformlardaki diğer tarayıcılarda görünecektir.

  Bugün mevcut olanla (WebGL) karşılaştırıldığında, WebGPU, geliştiricilerin ve uygulamaların “en gelişmiş GPU özelliklerine erişmesine izin verecek ve GPU’da küresel hesaplamalar için birinci sınıf destek sağlayacaktır.” İkincisi, makine öğrenimi modeli çıkarımlarında ve çıktısında 3 kat iyileştirme sağlar.

  Örneğin Google Meet, kullanıcıyı arka plandan ayırmak için makine öğrenimini kullanır. WebGPU’da makine öğrenimini çalıştırmak, (1) bu yeteneklerin daha ucuz, erişimi kolay kullanıcı donanımına ve (2) daha karmaşık ve güçlü modellere indirgenmesine izin vererek onu daha hızlı ve daha enerji verimli hale getirecek.

  WebGPU Chrome

  Ekran cephesinde Google, “aynı grafiklerde JavaScript iş yükünü önemli ölçüde azaltmak gibi önemli faydalar” sunuyor. Diğer örnekler şunları içerir:

  • Babylon.js ve Three.js gibi mevcut 3B JavaScript kitaplıklarını yeni oluşturma teknolojileriyle (parçacık tabanlı hesaplama, daha popüler son işleme, …) iyileştirme ve şu anda CPU’da gerçekleştirilen pahalı GPU hesaplamalarına boşaltma (yürütme , cilalı modellerin dönüştürülmesi, …).
  • Daha yeni oyun motorlarını web’e taşıyarak motorların daha gelişmiş işleme özelliklerini ortaya çıkarmasını sağlar. Örneğin, Unity’nin WebGL dışa aktarımı en düşük motor özellik setini kullanır, ancak WebGPU daha yüksek bir özellik setini kullanabilir.
  • Yeni uygulama sınıflarını web’e taşıma: Birçok üretkenlik uygulaması, hesaplama işlemlerini GPU’ya aktarır ve küresel hesaplamalar için WebGPU desteğine ihtiyaç duyar.

  Hedeflerden biri, “uygulamaların farklı kullanıcı sistemleri ve tarayıcılarda taşınabilir şekilde çalışmasını sağlamak”. İlk olarak Mac’lerde, Direct3D 12 desteğine sahip Windows cihazlarında ve Vulkan desteğine sahip ChromeOS cihazlarında Chrome 113’te (şu anda kararlı beta sürümünde ve bu ay) kullanıma sunulacak. Daha sonra Android ve Linux’ta mevcut olacak, Safari ve Firefox da onu desteklemeyi planlıyor.

  WebGPU, Mozilla, Apple, Intel ve Microsoft’un katkılarıyla 2017’den beri geliştirilmektedir.

  WebGPU’nun bu ilk sürümü, gelecekteki güncellemeler ve iyileştirmeler için bir yapı taşı görevi görür.

  Google, PWA’lardan WebAssembly’ye kadar, daha sağlam bir web’in büyük bir savunucusu olmuştur ve WebGPU bu çalışmaya devam etmektedir.

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba