More

  Beş Dakika İçin iPhone’unuzu Kapatın – Siber Güvenlik Önerileri

  Avustralya başbakanı, siber güvenlik uzmanlarının tavsiyelerini yineleyerek, her gece iPhone’unuzu beş dakika kapatmanızı tavsiye etti.

  Hayır, sadece günlük ekran sürenizi 23 saat 55 dakikaya düşürmekle kalmaz, aynı zamanda cihazınızda arka planda çalışan herhangi bir casus yazılımı durdurmak için…

  iPhone’unuzun performansını iyileştirmek için uygulamaları düzenli aralıklarla durdurmanız gerektiği fikri, teknoloji meraklıları arasında süregelen efsanelerden biri olmuştur, ancak telefonunuzu yeniden başlatmak farklıdır. Tüm arka plan işlemlerini kapatarak, casus yazılımlara karşı en azından bir dereceye kadar gizlilik koruması sağlayabilir.

  bekçi Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’nin yeni bir güvenlik atamasını duyururken tavsiyede bulunduğu bildirildi.

  Albanese, bölge sakinlerine bir siber güvenlik önlemi olarak akıllı telefonlarını her gün kapatıp açmaları gerektiğini söyledi ve teknoloji uzmanları da aynı fikirde.

  Albanese, Avustralya’nın ilk Ulusal Siber Güvenlik Koordinatörünün atandığını açıklarken, ülkenin siber riskleri engellemek için proaktif olması gerektiğini söyledi. […]

  “Hepimizin bir sorumluluğu var. Basit şeyler, her gece telefonunuzu beş dakika kapatın. Bunu izleyen insanlar için bunu 24 saatte bir yapın, dişlerinizi fırçalarken veya her ne yapıyorsanız yapın.”

  ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) bu tavsiyeyi onaylıyor. Daha önce, aynı nedenle akıllı telefonların haftada en az bir kez yeniden başlatılmasını öneriyordu.

  NSO’nun Pegasus’u gibi son derece gelişmiş casus yazılımlar söz konusu olduğunda, çok az şey başarılmıştır: Kötü amaçlı yazılımların yeniden başlatmanın ardından yeniden başlatılmasına izin veren güvenlik açıklarından yararlanmaya yönelik çok fazla çalışma yapılmıştır. Ancak güvenlik uzmanları, o zaman bile yararlı olabileceğini söylüyor.

  Dr. Priyadarsi Nanda Sidney Teknoloji Üniversitesi’nde Kıdemli Öğretim Görevlisidir ve siber güvenlik geliştirme konusunda uzmanlaşmıştır.

  Telefonu düzenli olarak yeniden başlatmanın riski azaltabileceğini, çünkü arka planda çalışan ve kötü amaçlarla kullanıcıları izleyebilecek veya veri toplayabilecek tüm uygulamaları ve işlemleri zorla kapattığını söyledi. […]

  “Düşman tarafından bir operasyon yapılıyorsa, telefonun kapatılması zinciri kırar, sadece telefon kapalı olduğu an için de olsa potansiyel bir davetsiz misafiri mutlaka engeller.

  Ancak sizi tam olarak korumayabilir. [rebooting] Nanda, bilgisayar korsanları için işleri daha da zorlaştırabilir” dedi.

  Yeni Güney Galler’de Siber Güvenlik Öğretim Görevlisi Dr. Arash Chagaghi, bunun saldırganların önüne ekstra bir engel koyduğunu söyleyerek aynı fikirde.

  Sıfır tıklama açıkları olarak adlandırılan – bir düşmana erişim vermek için kullanıcı eylemi gerektirmeyen gelişmiş saldırılar – bir akıllı telefonun yeniden başlatılması “saldırganları zorlayabilir, çünkü bir kez daha açıldıktan sonra cihazı kullanmak için alternatif yollar bulmaları gerekebilir”, Chagage dedi.

  Daha geçen ay Apple, askeri bir çatışma sırasında kullanılan bilinen ilk casus yazılım vakasında Pegasus kurbanlarını uyardı.

  Resim Vasanth/Unsplash tarafından

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba