More

  Apple Watch ve iPhone ile HRV: Nasıl izlenir ve kullanılır?

  HRV, Apple Watch tarafından ölçülen değerli bir sağlık metriğidir, ancak verileri daha iyi anlamak ve kullanmak için watchOS veya iOS’a yerel bir entegrasyon yoktur ve bunu üçüncü taraf uygulamalara bırakır. Aşağıda HRV’nin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve HRV’yi Apple Watch ve iPhone’unuzla nasıl kaydedeceğinizi ve kullanacağınızı ele alacağız.

  HRV nedir?

  HRV, kalp atış hızı değişkenliği anlamına gelir ve kalp atışları arasındaki zaman aralığının nasıl değiştiğinin bir ölçüsüdür. Bu küçük farkları fark etmezsiniz, ancak Apple Watch gibi cihazlar milisaniye cinsinden ölçülen HRV’yi yakalar.

  Akıllı saatler ile cilt yoluyla KHD’yi ölçen bazı tıp uzmanlarının içeriği, özel tıbbi cihazlar kadar doğru değildir. Ancak, Apple Watch’un kalp atış hızını ölçmek için Polar kalp atış hızı monitörleri gibi ürünler kadar güvenilir olduğunu gösteren araştırmalar var.

  2022’nin sonlarında, Apple Watch’un HRV’yi izlemede doğru olduğunu gösteren en son çalışmayı gördük.

  HRV neden önemlidir?

  İlk başta kötü bir şey gibi görünse de, daha yüksek bir kalp atış hızı aslında daha sağlıklı, daha mutlu ve daha az stresli olduğunuzu gösterir ve iyileştiğiniz ve egzersiz yapmaya hazır olduğunuz anlamına gelebilir.

  HRV, birçok sağlık ve fitness uzmanı tarafından, vücudunuzun ne zaman dinlenmeye ihtiyacı olduğunu veya performans göstermeye hazır olduğunu bilmek ve otonom sinir sisteminizin durumu hakkında fikir edinmek için en iyi önlemlerden biri olarak kabul edilir.

  HRV ile birlikte, VO2 max’a dayalı Cardio Fitness, genel sağlığın hem göstergesi hem de öngörücüsü olabileceğinin farkında olunması gereken değerli bir ölçümdür.

  Cleveland Clinic, HRV’yi şu şekilde tanımlıyor:

  Kalbinizin çeşitliliği, vücudunuzun ne kadar uyumlu olduğunu yansıtır. Kalp atış hızınız oldukça değişkense, bu genellikle vücudunuzun birçok değişiklik türüne uyum sağlayabildiğinin bir işaretidir. Kalp atış hızı değişkenliği yüksek olan kişiler genellikle daha az stresli ve daha mutludur.

  Öte yandan, daha düşük bir kalp atış hızı (dinlenme halinde), vücudunuzun daha az uyumlu/esnek olduğunu gösterebilir ve gelecekte sağlık sorunlarının veya potansiyel sağlık sorunlarının bir işareti olabilir.

  İyi bir HRV numarası nedir?

  HRV son derece bireysel ve sürekli değişen bir ölçüdür. Ayrıca fiziksel ve zihinsel stres/sağlık, diyet, beslenme, alkol kullanımı, uyku alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, genetik, egzersiz sıklığı/yoğunluğu ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

  HRV ayrıca bir gün içinde çok şey değiştirebilir, bu nedenle onu saatten saate takip etmeye takılıp kalmayın. Bunu göz önünde bulundurarak, HRV’nizi başkalarıyla karşılaştırarak değil, yalnızca zaman içindeki HRV trendlerinize bakmak için kullanmak önemlidir. HRV numaralarınızla ilgili sorularınız varsa, doktorunuza görünün.

  Ancak genel HRV sayılarını merak ediyorsanız, Whoop kullanıcılarının HRV’lerinin ortalama %50’sini yaşa göre yayınlamıştır:

  Apple Watch ile HRV Nasıl Kullanılır - Whoop ile Yaşa Göre Ortalama HRV Sayıları

  HRV’yi Apple Watch’unuz ve iPhone’unuzla nasıl kullanabilirsiniz?

  HRV Apple Watch verilerinizi nasıl bulabilirsiniz?

  18 yaş ve üzerindeki Apple Watch kullanıcıları için, HRV Apple Watch kullanılarak otomatik olarak kaydedilir (çoğu ülkede). Ancak, verilere göz atmak için iPhone’daki Sağlık uygulamasına gitmeniz gerekir.

  • sağlık uygulaması On iPhone
  • Tıklamak Gözat sekmesi sağ alt köşede
  • şimdi seç kalp > Kalp atış hızı değişkenliği
  • En üstte, HRV verilerinin görüntüsünü güne, haftaya, aya, yarı yıla ve yıla göre değiştirebilirsiniz.
  Apple Watch ve iPhone ile HRV nasıl kaydedilir ve görüntülenir?

  Apple Watch’unuzla bir HRV kaydını zorlama

  Dinlenirken ve her gün aynı saatte Apple Watch’unuzla manuel olarak bir HRV okuması yaparsanız daha doğru ve potansiyel olarak daha yararlı veriler elde edebilirsiniz.

  • Otomatik okumalara ek olarak, bir dosya açarak Apple Watch’unuzu HRV’nizi kaydetmeye zorlayabilirsiniz. uyanıklık uygulaması ve Seç nefes alır
  • Kısa bir süre sonra, yeni HRV verilerinizin iPhone’unuzdaki Sağlık uygulamasında göründüğünü göreceksiniz.

  HRV verilerinizden daha fazla değer elde edin

  Anlaşmazlık noktası, Apple Watch ve iOS Health uygulamasının, Whoop veya Oura’nın sağladığı gibi, HRV verilerinizle ilgili herhangi bir öneri veya içgörü sağlamamasıdır.

  Yükselen bir HRV’nin genel sağlığın iyi bir göstergesi olduğunu bilmek yardımcı olur, ancak daha eyleme geçirilebilir içgörüler ne olacak?

  Training Today uygulamasını kullandım ve tavsiyelerini beğendim. Uygulama, Sağlık uygulamasından HRV verilerinizi okumasına izin verdikten sonra, mevcut HRV’nizi referans noktanızla karşılaştırarak iyileşmek için zaman ayırın, “vücudunuzu dinlerken sabit kalın” veya “en yüksek performansa hazırlanın” gibi önerilerde bulunur.

  Coaching Today buna Eğitim için Hazırlık Puanı (RTT) adını verir ve kullanımı kolay, renk kodlu 0-10 ölçeğinde çalışır. Önerileri, vücudumun bana söylediklerini dinlemek için gerçekten yararlı bir dürtme olarak buldum.

  Apple Watch Today Training Uygulaması - HRV'yi Apple Watch ve iPhone ile kullanın

  Training Today, tüm uygulama özelliklerinin kilidini açmak için uygulama içi satın alımlarla birlikte App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir.

  Kontrol edebileceğiniz diğer harika HRV tabanlı uygulamalar şunları içerir:

  Polar, Suunto veya diğerlerinden Bluetooth veya ANT uyumlu bir kalp atış hızı monitörünüz varsa, Elite HRV daha özel ve harekete geçirilebilir bir deneyim sunan başka bir iOS uygulamasıdır.

  HRV nasıl geliştirilir

  Whoop akıllı sağlık takipçisi, HRV’nizi iyileştirmenin 10 yolu hakkında harika bir makaleye sahiptir. Muhtemelen çok fazla sürprizle karşılaşmazsınız, ancak liste, yeniden ziyaret edilecek/önceliklendirilecek alanları iyi bir şekilde hatırlatır:

  • Pratik
  • Diyet ve beslenme
  • sürekli uyku
  • Hidratlı kalın
  • Alkolden kaçının
  • Konsantre solunum
  • tefekkür
  • soğuk terapi
  • Şükran Günlüğü

  9to5Mac’ten daha fazla öğretici okuyun:

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba