More

  Apple Watch, insanları yaşamı tehdit eden kan pıhtılarına karşı uyarmaya yardımcı oluyor

  Apple Watch kullanıcılarından, cihazın kendilerini potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sağlık sorunları konusunda uyardığını söyleyen birçok hikaye duyuyoruz. Ancak Ohio’dan gelen yeni hikaye, türünün ilk örneği.

  Ken Conihan, Apple Watch’ından alınan solunum hızı ve kandaki oksijen verilerinin birleşiminin, kendisini geçen sonbaharda ölümcül bir vaka konusunda uyardığını söylüyor…

  Apple Watch solunum hızı ve kan oksijen verileri

  Yerel bir haber kuruluşu tarafından bildirildiği üzere Haber 5 Cleveland, Ohio’da bulunan Counihan, hevesli bir Apple Watch kullanıcısı ve egzersiz takibi, uyku takibi ve çok daha fazlası için cihaza güveniyor. Ancak geçen Ekim ayında solunum hızında bir artış fark etti. Solunum hızınız, dakikada aldığınız nefes sayısıdır ve yüksek bir sayı, bir dizi olası sağlık sorununa işaret edebilir.

  Apple Watch’unuz siz uyurken nefes alma hızınızı izleyebilir. Counihan, uykuyu takip etmek için bir Apple Watch taktığı için Sağlık uygulaması, solunum hızını toplayabildi ve bu yönlerdeki eğilimleri ve değişiklikleri arayabildi. Sağlık uygulaması, belirli bir ölçümde değişiklik olduğunda size bildirimde bulunabilen bir “Sağlık Eğilimleri” özelliği sunar.

  Conihan, kendi durumunda, ayakta tedavi görmeye karar verdi, burada röntgen çektirdi ve sonunda bronşit ilacıyla eve gönderildi.

  Conihan, “Ekim ayında nefesimin kesildiğine dair bir uyarı aldım. Yani dakikada belli bir nefes sayınız var” dedi. 14’ten 17’ye veya 18’e çıktığımı söyledim. oğlum ve ayakta tedavi görmemi önerdi, ona bir bak” dedi ve ben de öyle yaptım. Ve sadece bir röntgen çektiler. Ve o sırada bana bronşit için bir ilaç verdiler.”

  O günün ilerleyen saatlerinde Counihan, Apple Watch’ında başka bir uyarı aldı: Kanındaki oksijen seviyesi düşüyordu. “Kan oksijenim – ki bu genellikle 90’ların ortalarında, olması gerektiği gibi, 95 ve üstü – 80’lerin ortalarına kadar dışarı çıkmaya başladı” dedi. Conihan, ailesinin isteği üzerine isteksizce acil servise gitti.

  Doktorlar, Apple Watch’tan sağladığı numaraların yanı sıra acil serviste toplanan ek hayati verileri kullanarak bir CT taraması istedi. Bu BT taraması, Conihan’ın semptomlarının altında yatan nedeni ortaya çıkardı. “Beni tomografi için geri götürdüler ve ciğerlerimin her yerinde kan pıhtıları olduğunu gördüler” dedi.

  Daha sonra Counihan’a kan sulandırıcı reçete edildi ve “kendini çok daha iyi hissediyor” ve hayatını kurtardığını Apple Watch’a borçlu. Doktorların ona, o gece acil servise gelmek yerine yatmış olsaydı, “ertesi sabah uyanamayabilirdi” dediğini söylüyor.

  Conihan, “Doktorun takip olarak söylediği şey, eğer gitmezsem – o noktada bu durumdaki insanların %60’ı dedi ki – yatağa gidersem muhtemelen ertesi sabah uyanamazdım” dedi. söz konusu.

  Conihan, “Üç çocuğum ve iki torunum var ve umarım önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla torun olur, bundan zevk almaya devam etmek istiyorum.” “Sonuç olarak dışarı çıkıp bir Apple Watch satın alan arkadaşlarım var. Dün gece bir arkadaşımla yemek yedim… ve şimdi o da bir Apple Watch almayı dört gözle bekliyor. Hayatımı kurtardı. Harika bir şey.”

  doktor. Cleveland Clinic’te acil durum doktoru olan Lucy Frangiek, Conihan’ın Apple Watch’a olan övgüsünü yineledi:

  Franjic, “Gelip ‘kalp atış hızım normalden yüksek’ veya ‘Anormal bir ritmim var’ gibi eğilimleri fark eden hastalarımız var” dedi ve devam etti: “Dolayısıyla bu bilgiye sahip olmak, doktorun hastalığı teşhis etmesine yardımcı olabilir. altta yatan sorun.” ve yaşamı tehdit eden acil durumların oluşmasını önlemeye yardımcı olur.”

  Bu, Apple Watch tarafından toplanan iki veri parçasının, birini daha büyük sağlık sorunları konusunda uyarmak için birlikte nasıl kullanılabileceğine ilginç bir bakış. Elbette, Apple Watch’ın kendisi bir kişiyi kan pıhtılaşması olasılığına karşı uyaramaz, ancak kişiyi daha fazla tıbbi yardım almaya yönlendirmek için gereken içgörüyü sağlayabilir.

  Bu aynı zamanda, Apple Watch’ın kan oksijen özelliğinin böyle bir şey için kullanıldığını gördüğümüz ilk zamanlardan biridir – ilk değilse de. Apple’ın kendisi, kandaki oksijen özelliğinin “yalnızca genel zindelik ve sağlıklı yaşam amaçları için tasarlandığını” söylüyor, ancak görünüşe göre veriler, diğer sağlık sorunları için bir referans noktası olarak hala geniş çapta yararlı olabilir.

  fırsatı takip et: twitterVe Instagram ve Mastodon

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun hujanturun