More

  Apple Music ve Spotify’da AI tarafından oluşturulan şarkılar telif hakkını ihlal ediyor

  Apple Music ve Spotify’a yapay zeka tarafından üretilen şarkıların sayısı giderek artıyor ve Universal Music Group bunların telif hakkı ihlali içerdiğini söyledi. Bu şarkılardan bazıları, mevcut şarkıların yapay zeka tarafından oluşturulmuş cover’larıdır.

  UMG, hem Apple hem de Spotify’dan yapay zeka sistemlerinin hizmetlerinden şarkı ve şarkı sözü çalmasını engellemelerini isteyen bir dizi yayından kaldırma isteği yayınladı…

  arka plan

  Yapay zeka tarafından oluşturulan şarkılar, ChatGPT ve Bard gibi yapay zeka sohbet sistemlerine benzer şekilde oluşturulur. Sohbet sistemleri, büyük miktarda metni analiz etmekten öğrenir ve müzik robotları da aynı şeyi mevcut müzikten hem melodiler hem de sözlerle yapar.

  Her ikisi de telif hakkı endişelerinin konusu olmuştur. Chatbot’lar, bir veya daha fazla insan yazara ait ifadeleri veya tüm cümleleri kullanabilir. Benzer şekilde, müzik botları insan sanatçıların müziklerini ve şarkı sözlerini tekrarlayabilir.

  UMG, dünya çapında müzik pazarının yaklaşık üçte birine lisans veriyor ve Taylor Swift, Elton John ve The Weeknd gibi en iyi sanatçıları temsil ediyor.

  Apple ve Spotify, AI tarafından üretilen şarkıların yasaklanmasını talep etti

  the finansal zamanlar Raporlar, UMG’nin Apple Music ve Spotify dahil olmak üzere bir dizi müzik akışı hizmetine e-posta göndererek şarkı sözlerinin ve melodilerin hurdaya çıkarılmasını engellemelerini istediğini gösteriyor.

  Gazete tarafından görülen e-posta kısmen şöyle diyor:

  Bazı AI sistemlerinin, içeriğin sahibi olan veya içeriği üreten hak sahiplerinden gerekli onayları almadan veya ödemeden telif hakkıyla korunan içerik konusunda eğitilmiş olabileceğini fark ettik. […]

  Kendi haklarımızı ve sanatçılarımızın haklarını korumak için adım atmaktan çekinmeyeceğiz.

  An MS Kaynak, bir müzik bot isteminin nasıl şuna benzer bir şeye sahip olabileceğine dair bir örnek verdi: “Taylor Swift gibi sözlerle bir şarkı yapın, ancak vokaller Bruno Mars tarzı, ancak temanın daha çok Harry Styles olmasını istiyorum.” orijinal, ancak bu bir çekim gibi Sampler – Mevcut müzikten ödünç alır.

  Songbot’u oluşturan şirketlerden biri Google’dır ve modeli MusicLM olarak bilinir.

  gibi metin açıklamalarından aslına uygun müzik üreten bir şablon olan MusicLM ile tanışın. “Bozulmuş bir gitar riffiyle desteklenen sakin bir keman melodisi”. MusicLM, koşullu müzik oluşturma sürecini bir sıra-hiyerarşi modelleme görevi olarak yayınlar ve birkaç dakika boyunca sabit kalan 24 kHz’de müzik üretir.

  Deneylerimiz, MusicLM’nin ses kalitesi ve metinsel açıklamaya bağlılık açısından önceki sistemlerden daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Ayrıca, MusicLM’nin hem metin hem de melodi tarafından şartlandırılabileceğini, bir metin yorumunda açıklanan yönteme göre ıslık ve uğultu melodilerini dönüştürebileceğini gösteriyoruz.

  Ancak Google, vakaların yaklaşık %1’inde şablonun mevcut müziği doğrudan eserlerine dahil edeceğini bulmuştur. Şirket, bu sorunu çözene kadar modeli halka açıklamayacağını söylüyor.

  Apple, bu yazının yazıldığı sırada bir yorum talebine yanıt vermedi.

  Fotoğraf: Sahip Olunan Fotoğraf/Unsplash

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba mencoba