More

  Apple Music, müzik dinleme gelirini 2022’de 13,3 milyar dolara yükseltti; Vinyl, 1987’den beri ilk kez CD’yi solluyor

  Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin bu haftaki yeni verileri, dinlemenin büyümeye devam ettiğini ve müzik endüstrisinin gelirinde daha fazla hakimiyet kurduğunu vurguluyor. İlginç bir şekilde, veriler aynı zamanda plağın devam eden dirilişini de vurgulamaktadır. Aslında, 2022’de RIAA, vinil kayıtların on yıllardır ilk kez birim olarak CD’leri geride bırakacağını söylüyor…

  Toplamda RIAA, ABD’deki müzik gelirinin 2022’de %6 büyüyerek 15,9 milyar dolarlık yeni bir rekora ulaştığını söylüyor. Bu, endüstri için art arda altıncı büyüme yılı oldu. Sonuç olarak, dinleme bu gelirin %84’ünü oluşturdu, ardından %11 ile fiziksel satışlar, %3 ile dijital indirmeler ve %2 ile senkronizasyon geliri geldi.

  İşte bu gelir akışının ve maddi getirisinin bir dökümü:

  • Fiziksel ürünler: 1,7 milyar dolar (yıldan yıla %4 artış)
   • CD’ler: 483 milyon $ (bir önceki yıla göre %18 düşüş)
   • vinil1,2 milyar $ (yıllık %17 artış)
  • Yayıncılık: 13,3 milyar dolar (yıldan yıla %7 artış)
   • Ücretli abonelik hizmetleri10,2 milyar $ (yıllık bazda %8 artış)
   • Seviye sınırlı abonelikler (Mobil erişim, katalog kullanılabilirliği vb. şeyler tarafından kısıtlanan hizmetler): 1,1 milyar ABD doları (yıllık bazda %18 artış)
   • Reklam destekli akış: 108 milyar $ (yıllık bazda %6 artış)

  RIAA’ya göre, 2021’deki ortalama 84 milyon olan bu yılki ortalama akış abonelik sayısı %10 artarak 92 milyona ulaştı. tek bir abonelik,” diye ekliyor RIAA.

  Dijital indirmeler için (iTunes aracılığıyla olanlar gibi):

  Dijital olarak indirilen müzik geliri 2022’de düşmeye devam ederek %20 düşüşle 495 milyon dolara ulaştı. Dijital albüm satışları ve tek parça satışları sırasıyla %20 düşüşle 242 ve 214 milyon dolara geriledi. İndirmeler, 2022’de ABD’de kaydedilen müzik gelirinin yalnızca %3’ünü oluştururken, 2012’de gelirlerin %43’üyle zirve yaptı.

  Ve fiziksel biçimler için:

  Fiziksel müzik formatlarından elde edilen gelir, 2021’deki önemli bir toparlanmanın ardından artmaya devam etti. 1,7 milyar dolarlık toplam fiziksel gelir, önceki yıla göre %4 arttı. Plak kayıt geliri %17 artarak 1,2 milyar dolara ulaştı; bu art arda 16. büyüme yılı oldu ve fiziksel format gelirinin %71’ini oluşturdu. 1987’den bu yana ilk kez, vinil albüm satışları adet olarak CD’leri geride bıraktı (33 milyona karşı 41 milyon). 2021’de COVID-19’un etkisine karşı iyileşen CD’lerden elde edilen gelir, 2022’de %18 düşüşle 483 milyon dolara geriledi.

  9to5Mac’i alın

  RIAA’dan gelen bu verileri her zaman ilginç bulmuşumdur. Akışın büyümeye devam etmesi hiç de şaşırtıcı değil. Bu yılın geri kalanında izlemek istediğim bir şey, Apple Music’in son fiyat artışının endüstrinin toplam gelir akışını nasıl etkilediği.

  Ne RIAA ne de Apple, her bir hizmet için abone sayısını açıklamaz. Apple Music için son resmi güncelleme, hizmetin 60 milyon aboneye ulaştığı Haziran 2019’da yapıldı.

  Son olarak, Apple Music ve Spotify gibi akış hizmetlerinin de bu yıl sanatçılara ödedikleri telif ücretlerini artırdığını görmeyi gerçekten umuyorum. Turne masraflarının artmaya devam etmesi ve dünyanın en büyük gruplarının üzerinde baskı oluşturması nedeniyle canlı yayın ücretlerinin artması, sanatçılara yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

  Elbette Apple, sanatçılara oldukça adil bir ücret ödeme konusunda Spotify’dan çok daha iyi.

  fırsatı takip et: twitterVe Instagram ve Mastodon

  FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.

  Latest articles

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey es.surveymonkey Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index Google Index